|
|
|
|
Korzyści

 

  • Projekt BIOGAS3, wpisując się w realizację kluczowego zadania programu, jakim jest bioenergia, ma przyczyniać się do wzrostu zrównoważonej produkcji biogazu na potrzeby własne z pozostałości i odpadów rolnych. Zaproponowane w projekcie podejście jest całkowicie zgodne z priorytetowymi celami i odpowiada programowym założeniom:

    • Optymalizacja zrównoważonego rozwoju biosurowców, dzięki wykorzystaniu odpadów do produkcji biogazu jako substratów, zamiast ich usuwaniu na wysypiska. Tym samym, projekt Biogas3 promuje recykling, traktując odpady jako materiał surowcowy.
    • Zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko poprzez zastosowanie rozwiązań na małą skalę, co pozwala na wyeliminowanie lub ograniczenie do minimum emisji związanych z transportem substratów i/lub odpadów pofermentacyjnych.
    • Promowanie koncepcji energetyki prosumenckiej, zważywszy że projekt uwzględnia zarówno stronę popytu, jak i podaży, docelowa grupa bowiem, tj. przedsiębiorstwa rolno-spożywcze, to producenci energii biogazowej wytwarzanej na małą skalę i zarazem jej konsumenci.
    • Celem projektu BIOGAS3 jest zapewnienie elementów niezbędnych do doskonalenia zrównoważonego rozwoju małoskalowej produkcji i użytkowania biogazu poprzez wdrażanie koncepcji samowystarczalności energetycznej. Założenie to zostanie spełnione pod warunkiem zastosowania modeli współpracy biznesowej oraz przeprowadzenia szeroko zakrojonych działań promocyjnych i wykorzystania oprogramowania „smallBIOGAS“, służącego do analizy zrównoważonego rozwoju. Pozwoli to przedsiębiorstwom rolno-spożywczym na wprowadzenie zrównoważonej produkcji biogazu z odpadów w oparciu o małe biogazownie.

    • Jednocześnie projekt BIOGAS3 przyczyni się do wypracowania nowych środków ustawodawczych, umożliwiających powstawanie kolejnych małoskalowych instalacji w omawianej branży poprzez uregulowanie modeli energetyki prosumenckiej z uwzględnieniem opomiarowania netto. Aby osiągnąć ten cel, we wszystkich uczestniczących w projekcie krajach przewidziano opracowanie materiałów przeznaczonych dla decydentów politycznych i nawiązanie z nimi bezpośrednich kontaktów, co pozwoli na podniesienie świadomości w zakresie barier utrudniających szeroko zakrojony proces wdrażania technologii biogazowej w przedsiębiorstwach sektora rolno-spożywczego.

    • Ponadto w każdym z tych państw projekt BIOGAS3 będzie wspierał promowanie inwestycji związanych z nowymi i najbardziej zaawansowanymi technologiami w zakresie odnawialnych źródeł energii i ich dywersyfikacji, do których należą także małe biogazownie. W tym celu zostaną opracowane i wdrożone odpowiednie modele biznesowe i technologiczne w ramach kontaktów branżowych z udziałem kluczowych podmiotów całego łańcucha wartości dodanej (warsztaty i spotkania mediacyjne). Powyższe działania, w połączeniu z wizytami umożliwiającymi zaprezentowanie kluczowym podmiotom modelowych instalacji (pakiet roboczy 4), wpłyną na szerszy rozwój rynku branżowego, dzięki stopniowemu eliminowaniu barier związanych z ryzykiem finansowym oraz brakiem zaufania lub wiedzy technologicznej, co w znacznej mierze utrudniało dotychczas tego rodzaju inwestycje.

    • BIOGAS3 stawia sobie za cel podnoszenie świadomości wszystkich interesariuszy łańcucha wartości dodanej w oparciu o intensywny program szkoleń, seminariów internetowych i warsztatów, których organizację przewidziano w drugiej połowie projektu. Także po jego zakończeniu temu celowi ma służyć kształcenie umiejętności trenerskich i aktualizowanie na bieżąco poświęconej mu strony internetowej. Realizacja programu kształcenia trenerów pozwoli na przygotowanie we wszystkich organizacjach partnerskich kadry specjalistów, którzy będą kontynuować działalność szkoleniową po zakończeniu projektu.


    • Ponadnarodowa współpraca, nawiązana w ramach projektu BIOGAS3, ułatwi wymianę doświadczeń i wiedzy (know-how) między biorącymi w nim udział krajami, które znajdują się na różnych etapach wdrażania technologii biogazowej. Także w ramach programu szkoleniowego prowadzone będę intensywne działania promocyjne i upowszechniające dobre praktyki.  Transfer szeroko rozumianej wiedzy i modelowych rozwiązań w obrębie Europy, zważywszy że państwa uczestniczące w projekcie obejmują wszystkie obszary Unii, stanowi ogromne wyzwanie i szansę na szersze zastosowanie technologii biogazowej w wielu krajach i regionach.


BIOGAS3 PROJECT - Zrównoważona małoskalowa produkcja biogazu z odpadów przemysłu rolno-spożywczego dla osiągnięcia samowystarczalności energetycznej Program Inteligentna Energia - Europa

Wyłączna odpowiedzialność za treść niniejszej [strony internetowej, publikacji, itp.] spoczywa na autorach. Niekoniecznie odzwierciedla ona stanowisko Unii Europejskiej. Agencja Wykonawcza ds. Konkurencyjności i Innowacyjności (EACI) ani Komisja Europejska nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie w jakiejkolwiek formie zamieszczonych tutaj informacji.

 


@BIOGAS3project